ПРОЕКТИ 2022 – 2023 УЧЕБНА ГОДИНА
ПРОЕКТ „АКТИВНО ПРИОБЩАВАНЕ В СИСТЕМАТА НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ” :
Дейност 1:Организиране и провеждане допълнително обучение по български език за деца от уязвими групи – работят 10 учителки с групи от двете сгради на ДГ– включени 43 деца от 1 група, 2 и 2а група, ПГ-5 и ПГа-5г, ПГ-6 и ПГа-6годишни- по 3 пакета от 10 ситуации за всяко от децата в групите.
Дейност 2: Организиране и провеждане на дейностите за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи - назначен „помощник възпитател“ от 05.09.2022 година
Дейност 5 : „Провеждане на дейности за изграждане на положителни обществени нагласи към предучилищното образование и за недопускане на дискриминация“-Проведена мотивационна среща през м.10.2022г. в конферентната зала на хотел „Арена“ – Самоков - участваха 15 родители на деца от ромската общнаст в ДГ „Звънче“
НП „ПОДПОМАГАНЕ НА ОБЩИНИ ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ НА ДЕЙНОСТИ ЗА ОБРАЗОВАТЕЛНА ДЕСЕГРЕГАЦИЯ И ПРЕВЕНЦИЯ НА ВТОРИЧНА СЕГРЕГАЦИЯ” – включени 42 деца от ромската общност в двете сгради на ДГ „Звънче“. Закупени са образователни игри за децата от ПГ-5 и ПГа-5, ПГ-6 и ПГа-6 годишни в двете сгради на ДГ. Целта ни е да осигурим още по-привлекателна и развиваща образователна среда, в която децата ни да надграждат знанията, уменията и компетентностите си




ПРОЕКТИ 2021 – 2022 УЧЕБНА ГОДИНА
ПРОЕКТ „АКТИВНО ПРИОБЩАВАНЕ В СИСТЕМАТА НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ” :
Дейност 1:Организиране и провеждане допълнително обучение по български език за деца от уязвими групи – работиха 5 учителки с групи от двете сгради на ДГ– включени 22 деца- 10 пакета, 100 ситуации.
Дейност 2: Организиране и провеждане на дейностите за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи.Заплащане на такси: – Заплащане на такси до м. април 2022г на 90 деца от уязвими групи.
Дейност 3 : Организиране и провеждане на обучения на педагогически и непедагогически специалисти
-обучени 1 ст. учител и 3 учители на тема “ Прилагане на специализирана методика за допълнително обучение по БЕЛ на деца в предучилищна възраст“ - м. 03 и м.08.2022
- обучени 1 пом. възпитател, помощник на учителя и домакин на тема „ - м.04.2022;
Дейност 5 : „Провеждане на дейности за изграждане на положителни обществени нагласи към предучилищното образование и за недопускане на дискриминация“-Проведена мотивационна среща през м.10.2021г.- участвали 27 родители на деца от ромската общнаст в ДГ „Звънче“
БРОЙ РЕАЛИЗИРАНИ ПРОЕКТИ ПО НАЦИОНАЛНИ ПРОГРАМИ :
НП „ПОДПОМАГАНЕ НА ОБЩИНИ ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ НА ДЕЙНОСТИ ЗА ОБРАЗОВАТЕЛНА ДЕСЕГРЕГАЦИЯ И ПРЕВЕНЦИЯ НА ВТОРИЧНА СЕГРЕГАЦИЯ” – основните цели на националната програма са образователна интеграция на деца и ученици от уязвими групи, включително роми, чрез реализиране на дейности от общините за образователна десегрегация и превенция за недопускане на вторичната сегрегация. В дейностите по програмата са включени 52 деца от ромската общност, на които е осигурена подкрепяща образователна среда, насърчаваща позитивното взаимодействие между всички участници в образователния процес в условията на десегрегрегация.
.НП „ МОТИВИРАНИ УЧИТЕЛИ”:
- участие на директора в 2 обучения - в Банкя и Хисаря
-Участие на 2 учителки с доклади в националната педагогическа конференция “ Водим бъдещето за ръка”- Велико Търново - м.07.2022г.


УЧЕБНА 2020/ 2021 ГОДИНА
ОП „НАУКА И ОБРАЗОВАНИЕ ЗА ИНТЕЛИГЕНТЕН РАСТЕЖ“
ПРОЕКТ „АКТИВНО ПРИОБЩАВАНЕ В СИСТЕМАТА НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ” :
Дейност 1:Организиране и провеждане допълнително обучение по български език за деца от уязвими групи – работи 1 учител с група от 5 деца от ПГ-6г в основната сграда – 4 пакета, 40 ситуации..
Дейност 2: Организиране и провеждане на дейностите за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групиЗаплащане на такси: – Заплащане на такси на 90 деца от уязвими групи.
Дейност 4 : Организиране и провеждане на дейности за педагогическа, психологическа и социална подкрепа за родители на деца от уязвими групи и организиране и провеждане на дейности за изграждане на положителни обществени нагласи към предучилищното образование и за недопускане на дискриминация - Обучени 2-ма помощник- възпитатели – м.07.2021.
НП „ИНФОРМАЦИОННИ И КОМУНИКАЦИОННИ ТЕХНОЛОГИИ (ИКТ) В СИСТЕМАТА НА ПРЕДУЧИЛИЩНОТО И УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ“ 2020 Г
Получихме интерактивна дъска за филиала, монтирана през м.12.2020г.
НП „ПОДПОМАГАНЕ НА ОБЩИНИ ЗА РЕАЛИЗИРАНЕ НА ДЕЙНОСТИ ЗА ОБРАЗОВАТЕЛНА ДЕСЕГРЕГАЦИЯ И ПРЕВЕНЦИЯ НА ВТОРИЧНА СЕГРЕГАЦИЯ”, КАТО ПАРТНЬОРИ НА ОБЩИНА САМОКОВ
Включени 43 деца от ромската общност



НП „ ЗАЕДНО В ГРИЖАТА ЗА УЧЕНИКА” – МОДУЛ 2 – „ОСИГУРЯВАНЕ НА УСЛОВИЯ ЗА ЕКИПНА РАБОТА НА УЧИТЕЛИТЕ ОТ НАЧАЛЕН ЕТАП С ДЕТСКИТЕ УЧИТЕЛИ И С УЧИТЕЛИТЕ ПО УЧЕБНИ ПРЕДМЕТИ ОТ ПРОГИМНАЗИАЛЕН ЕТАП”-
ПАРТНЬОРИ НА СУ „ОТЕЦ ПАИСИЙ”
участваха 1 ст.учител и 1 учител с децата от ПГ-6г. „ Веселушко“


ПРОЕКТ „ УМЕЕМ И УСПЯВАМЕ ЗАЕДНО”, ФИНАНСИРАН ОТ ЦОИДУЕМ –
ВКЛЮЧЕНИ 145 ДЕЦА В ЦЕЛЕВАТА ГРУПА
Получено финансиране на стойност 14 960.90 лв






НП „ОСИГУРЯВАНЕ НА СЪВРЕМЕННА ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА”-
МОДУЛ Е – „ ОСИГУРЯВАНЕ НА ВЪНШНА И ВЪТРЕШНА ПЛОЩАДКА/ ПОДВИЖНА ЗОНА/ ЗА ОБУЧЕНИЕ ПО БДП В ДГ“
В основната сграда


ОДОБРЕНО ПРОЕКТНО ПРЕДЛОЖЕНИЕ КЪМ МОСВ И ПУДООС
„ ЧИСТА ОКОЛНА СРЕДА 2021”
Получено финансиране по заложените дейности на стойност 4999.20 лв.
Закупени 2 бр. клатушки, 1 бр. съоръжение за баланс и 6 бр. масички с пейки. Изграден алпинеум в основната сграда. Изградени билкови градинки в двете сгради на ДГ „Звънче“ и филиал „Осми март“


УЧАСТИЕ В ИНИЦИАТИВАТА НА „ ГОРАТА.БГ“ „ ЗАСАЖДАМЕ БЪДЕЩЕ“ – М.02.2021
Засаждане на семена на различни дървесни видове – явор, ясен и кестен











.jpg)






2020/ 2021
ПРОЕКТ BG05M2OP001-2.012-0001 „ОБРАЗОВАНИЕ ЗА УТРЕШНИЯ ДЕН“
Педагозите и директора на ДГ „Звънче“ участваха в обучение по проект BG05M2OP001-2.012-0001 „Образование за утрешния ден“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г., проведено на 24.10. и 25.10.2020г.
Темата на обучението бе „ Развитие на знания и умения за създаване и използване на дигитални интерактивни материали в учебния процес“, с лектор Красимира Янева - от дигитална учителска академия „ ОРАК инженеринг“- гр. Пловдив.
Целта бе преподавателите да придобият умения за работа с дигитални класни стаи, да се научат да използват свободно електронни ресурси и управляват електронно съдържание. Да създават и модифицират електронни ресурси, предназначени за деца.
В края на обучението учителите усвоиха и развиха умения за създаване и прилагане в педагогическия процес на нови дигитални компетентности.
Проект „ УМЕЕМ И УСПЯВАМЕ ЗАЕДНО“ се реализира с финансовата подкрепа на Център за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства /ЦОИДУЕМ /, по Приоритет 1 – „Реализиране на форми на взаимодействие между децата и учениците от различен етнически произход за утвърждаването на междукултурните ценности и многообразието в образователната среда за изграждане и възпитаване у подрастващите на социокултурен модел на поведение, основан на поведенчески модели за взаимен хуманизъм и толерантност“ и е на стойност 14 960.90 лв.
СТРАТЕГИЧЕСКИ ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА:
Да разгърнем потенциала на всяко дете чрез игра и общуване с другите.
Да създадем подкрепяща среда за по-успешна интеграция и социализация на децата от ромската общност, като осигурим възможност за физическо, интелектуално и личностно развитие и намалим риска от нередовно посещение на детска градина – най-вече за 5-6 годишните деца.
Да подобрим самочуствието на децата чрез усвоените социални умения и ползите от тях в ежедневието им.
В дейностите по проекта са включени общо 95 деца - 75 /седемдесет и пет/ от тях в предучилищна възраст/ 5 и 6 годишни/ и 20 / двадесет/ деца от втора група/ 4 годишни/, от различен етнически произход, посещаващи ДГ ”Звънче” . С децата ще работят 2 ст. учители, 3 учители и логопед , които са обучители в няколко секции:
-
секция “МЛАД РОДОЛЮБЕЦ“ - 15 деца
-
секция „ФОЛКЛОРНА ПЛЕТЕНИЦА“ - 15 деца
-
секция „ТЕАТРАЛНА ПАЛИТРА“ – 15 деца
-
секция “ЛОГОПЕДКО “ - 20 деца
-
секция „ЧУДЕН СВЯТ“ - 15 деца
-
секция „ПРОЗОРЧЕ КЪМ СВЕТА– 15 деца
В продължение на девет месеца – от м. Октомври 2020г. до м. Юни 2021г. обучителите по секции ще развиват у децата комуникативно-речевите им способности, знания за традиции и обичаи, ще разкриват талантите и артистични умения на децата и много други дейности, насочени към съхраняване и развиване на културната идентичност в интеграционна мултикултурна среда. Ще осигурим иновативна и привлекателна образователна среда, осигуряваща равен достъп и равен шанс за предучилищно възпитание.
Една от важните насоки в работата на целия екип на детската градина е да научим нашите възпитаници на толерантност, търпимост и уважение.
2019 - 2020
Проект BG05M2ОP001-3.005-0004 „Активно приобщаване в системата на предучилищното и училищното образование” се реализира с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” 2014-2020 г. Една от основните цели на проекта е разширяване на достъпа до предучилищно образование на децата от уязвими групи. В рамките на проекта се предвиждат мерки за постигане на цитираната цел, а именно - предоставяне на допълнително обучение по български език за децата с различен майчин език като ефективно средство за социално приобщаване в групата на връстниците; мотивация на родителите за активно сътрудничество между семейството и детската градина. По-дългото участие на децата в предучилищното образование гарантира по-благоприятни условия за тяхната социализация и общуване, а оттам и по-добро качество на подготовката им за училище, по-високо ниво на когнитивните им и социалните им умения.
Дейност 1 : Допълнително обучение по български език за деца от уязвими групи
През учебната 2019 - 2020 година подготвихме три проектни предложения , които бяха одобрени и реализирани в периода от 07. 10.2019 до 20.12.2019г.
Участници в проекта са :
-
пет деца от втора група с обучител Анелия Янакиева – учител;
-
пет деца от ПГ 5 – 6 г. с обучител Невенка Радойкова - ст.учител;
-
пет деца от ПГ 6 -7 г. с обучител Йоана Радославова – учител;
Цели :
-
Достигане на равен старт за децата от целевите групи при постъпване в първи клас ;
-
Приобщаване на родителите на децата от групите към задачите на проекта ;
-
Задържане на децата от малцинствен произход в образователната система;
Задачи :
- По – добра интеграция на децата от ромски произход сред своите връстници.
- По – добро усвояване на разговорния и книжовен български език , който за тях е различен от майчиния.
- Усъвършенстване на правилното произнасяне на звуковете в думите.
- Умения за съставяне на разказ ( по картина , по преживяно , по зададена тема и др . )
- Възприемане на литературни произведения , анализиране на героите и техните постъпки , опити за влизане в роля.
- Усъвършенстване на фината моторика.
- Включване на децата от целевите групи в инициативи и тържества в детското заведение.
Резултати от проекта :
-
Проведени допълнителни обучения по български език на 15 деца от уязвими групи;
-
Формирана познавателна мотивация у децата .
-
Създадена подкрепяща среда за развитие на способностите и заложбите им.
-
Развити комуникативни способности.
-
Осигурени учебни помагала, пособия, дидактични материали и др. по български език на 15 деца, които не владеят добре български език
ДЕЙНОСТ 2: ОРГАНИЗИРАНЕ И ПРОВЕЖДАНЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ ЗА ПЕДАГОГИЧЕСКА, ПСИХОЛОГИЧЕСКА И СОЦИАЛНА ПОДКРЕПА НА ДЕЦА ОТ УЯЗВИМИ ГРУПИ - ЗАПЛАЩАНЕ НА ТАКСИ.
От м. февруари 2020г. ДГ „Звънче” участва в дейност 2 по проекта с включени 77 деца от уязвими групи.
Дейността по изплащане на такси в ДГ „Звънче” се осъществява в съответствие с Механизма за избор по проекта само за деца, чиито родители получават помощи по реда на Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане (месечни, целеви и еднократни), по реда на Наредба № РД 07-5/2008 г. (целеви помощи за отопление съобразно вида отопление) и чрез Фонд „Социална закрила“ (еднократни помощи). Средствата за заплащане на такси на деца, чиито родители получават помощи по съответния ред се осигуряват по бюджета на ДГ „Звънче” в дължимите от родителите размери. Размерът на дължимите от родителите такси се установява след изчисление съгласно приетата наредба на Общински съвет- гр. Самоков, която е в сила към датата на стартиране на проекта – 16.05.2019 г. Директорът на ДГ „Звънче” в срок до 5-то число на месеца попълва декларация за размера на дължимите средства по образец.
Родителите на децата, които отговарят на критериите за освобождаване от заплащане на такси, са информирани за условията и реда, при които става освобождаването им и са попълнили декларация – информирано съгласие за участие в проектната дейност.
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „ ОСИГУРЯВАНЕ НА СЪВРЕМЕННА ОБРАЗОВАТЕЛНА СРЕДА”
МОДУЛ „ ПЛОЩАДКИ ЗА ОБУЧЕНИЕ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА” 2020
През месец Юли 2020 ДГ „Звънче” бе одобрена по дейност 1 – „ Осигуряване на външна и вътрешна площадка( подвижна зона) за обучение по безопасност на движението по пътищата в детските градини”.
В проектното предложение сме заложили идеята, че успешната социализация на малките деца от 3 до 7 годишна възраст е неразривно свързана с изграждането на система от знания, умения и способности, които да осигуряват безопасно поведение и опазване живота и здравето на децата на улицата.
Изграждането на тази площадка ще съдейства за цялостното нагледно и практическо усвояване на знания за правилата по БДП и успешното им приложение в реална пътна среда.
2016-2017
Партньори по проект „ Преди училище” на СНЦ „ Реформа и развитие” по ОП „ Наука и образование за интелигентен растеж”- „ Подкрепа на предучилищното възпитание и подготовка на деца в неравностойно положение”
2016
Проект по програма„ Спорт за децата в детските градини” на Министерство на младежта и спорт – „ Спортна аеробика”
2010-2016
НП „ С грижа за всеки ученик” – допълнително обучение по български език за деца, чийто майчин език не е български
2010-2011
Проект „ Без звънец”
2010
Проект „ Дъга” към ЦОИДУЕМ по Програма „ Създаване на предпоставки за успешна социализация на децата и младите хора от етническите малцинства”.
2008
Проект „ Ръка за ръка” към ЦОИДУЕМ – компонент 2- „ Подпомагане развитието на образователната среда в детски градини и училища, които успешно интегрират деца и ученици от ромската общност
2007- 2008
Проект „ Да поиграем с компютъра” към ЦОИДУЕМ - изграден компютърен кабинет в основната сграда на ДГ „Звънче”
2004 - 2005
Партньори по проект „ Заедно да поздравим света” на Сдружение с нестопанска цел „ Довери ми се” по Програма „ Етническа интеграция и решаване на конфликти”, финансиран от фондация „ Партньори – България” и Американската агенция за международно развитие